.

طرح آزادسازی داده و اطلاعات وزارت راه و شهرسازی

.

.

طرح مسئله

با وقوع پیشرفت­‌های تکنولوژیک در جهان کنونی داده با سرعت و حجم بالایی تولید و ذخیره می­‌شود و تلاش برای استخراج ارزش نهفته در آن مبنای اقتصادی جدید با عنوان اقتصاد داده­‌محور شده است که کسب­‌وکارها و زنجیره تأمین مربوط به خود را دارد. سازمان­‌های دولتی در ایران نیز منابع عظیمی از داده تولید می‌­کنند و موظف هستند که این داده‌­ها را بنابه درخواست شهروندان در اختیار آن‌ها قرار دهند. این فرایند هم کند انجام می‌­شود و هم توان شهروندان در تحلیل داده خام چندان زیاد نیست. در چنین شرایطی با توجه به توان محدود سازمان در بهره‌­گیری از داد‌ه‌­ها، بیشتر پتانسیل‌های موجود در این داده­‌ها بلااستفاده می‌­ماند. در اینجا نیاز به نهادهای واسطه‌­ای وجود دارد که بتوانند داده‌­ها را از سازمان‌­ها جمع­‌آوری کرده و با ارتقای کیفی و ارائه ساختارمند آن‌ها استفاده از آن را برای شهروندان و کسب­‌وکارهای توسعه­‌گر آسان کند. با آزادسازی داده‌ها به وسیله این نهاد، ضمن کمک به رشد اقتصاد داده‌محور و ایجاد کسب‌وکار جدید و اشتغالزایی، گره بسیاری از مشکلات و ناکارآمدی‌های موجود در حیطه عمل وزارت نیز با راه‌حل‌های نوآورانه کسب‌وکارهای توسعه‌گر و دیگر استفاده‌کنندگان از داده‌ها گشوده خواهد شد. وجه دیگر آزادسازی داده‌ها نیز کمک به شفافیت و بهسازی رابطه سازمان با جامعه مدنی است که از اهمیتی دوچندان برخوردار است.

روش حل مسئله

نسبت داده با اقتصاد قرن جدید مانند نسبت نفت با اقتصاد قرن گذشته است. داده محرک رشد اقتصادی عصر حاضر است. جریان‌های عظیم داده باعث به وجود آمدن زیرساخت‌­ها، کسب‌­وکارها، غول‌­های تجاری و سیاست­‌های دولتی و در یک کلمه اقتصاد جدیدی شده­ است. داده نیز مانند منابع دیگر با شیوه‌­های مخصوص به خود کشف، استخراج، پالایش، ارزش­‌گذاری و خرید و فروش می‌­شود و سپس با طی مراحل مختلف به خدمات نهایی تبدیل شده و بدین شکل زنجیره­ ارزش طویلی شکل می­‌دهد که در طول آن کسب­‌وکارهای مختلفی فعالیت می­‌کنند. 

در جهان امروز حجم داده‌­های یک سازمان بیش از آن است که به تنهایی بتواند از پس تجزیه و تحلیل آن برآید و یک سازمان به تنهایی واجد خلاقیت نوآوری و حتی نفرساعت کافی نخواهد بود. بهره­‌گیری از ارزش نهفته این داده­‌ها تخصص و مهارتی ویژه می­‌طلبد که در بین اعضای مختلف اعم از محققان و دانشگاهیان و کسب‌­وکارها خصوصاً در جوامع کسب‌­وکارهای نوپا پراکنده است. قابلیت‌­های موجود در جامعه برای تحلیل داده و اطلاعات خود زمانی به فعلیت می‌­رسد که سازمان‌های بزرگ و در رأس آن‌ها سازمان‌های دولتی داده‌­های خود را به صورت آزاد و قابل استفاده در اختیار عموم قرار دهند و به بازیگران مختلف اجازه بدهند که بر مبنای این داده‌­ها، ایده­‌ها و نوآوری‌­های جدیدی را با هدف انتفاع شخصی خود به وجود آورند و در ضمن تعریف کسب­‌وکار برای خود و ایجاد اشتغال، خدمات جدیدی برای عموم جامعه فراهم می­‌کنند که در نهایت خود سازمان‌ها نیز از آنها بهره‌­مند می‌­شوند.

سکوی ارائه داده

در طول زنجیره ارزش داده کسب­‌وکارهای مختلفی شکل می‌­گیرند که مراحل مختلف تبدیل داده خام به خدمات و محصولات نهایی را ممکن می­‌کنند. داده در سازمان‌های مختلف و برای برآوردن نیازهای مختلف یا ضمن انجام فعالیت‌های مختلف تولید می‌­شود. به منظور برپایی اقتصاد داده‌­محور طرح حاضر پیشنهاد ایجاد نهادی واسط را می­‌دهد که با ایجاد فناوری، ابزارها و سازوکارهای لازم وظیفه تجمیع و آماده­‌سازی داده­‌های سازمان جهت استفاده کسب‌­وکارهای توسعه­‌گر و سایر کاربران را انجام دهد. به این نهاد عنوان سکوی ارائه داده اطلاق می‌­شود. در نمودار زیر جایگاه سکوی ارائه داده در زنجیره ارزش ارائه گردیده است.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.